Renata Jeruzalska
09 Wrze

Co lubią nasze nerki - dobór składników pokarmowych

Racjonale żywienie to sposób na dobrze funkcjonujący układ moczowy. Nerki to dość wymagającym organem w naszym organizmie. Po pierwsze ich zadanie to filtracja i oczyszczanie organizmu więc potrzebują wodę i co za tym idzie wiele minerałów które wspomagają ich pracę.

Udowodniono naukowo, iż właściwa podaż potasu zmniejsza ryzyko formowania się różnego rodzaju złogów kamicy nerkowych. Cóż to oznacza?  Jeśli nie kładziemy na swój talerzy odpowiedniej ilości produktów zawierających ten pierwiastek nasze nerki zaczynają odczuwać dyskomfort. W codziennym żywieniu zwróć uwagę na takie produkty jak nasiona soi, fasoli, otręby, rodzynki, migdały, kaszę gryczaną, awokado, ziemniaki, pieczywo żytnie, pomidory, ryż brązowy, banany czy paprykę. Co  łączy te produkty? Wysoka zawartość potasu.

Należy dodać iż osoby cierpiących na nadciśnienie tętnicze nie powinny ich eliminować ze swojego talerza.

Kolejnym ważnym pierwiastkiem, który zasługuje na  uwagę w codziennym żywieniu seniora to wapń. Aby nerki funkcjonowały prawidłowo i nie występowała  zdolności do formowania się tak zwanej  kamicy szczawianowo-wapniowa podaż tego pierwiastka jest istotna. Niektóre produkty wnoszą ze sobą dużo szczawianów, a często nadużywane w diecie mogą powodować kłopoty z kamicą szczawianowo-wapniową. Co jest zatem istotne? A mianowicie takie dobieranie składników pokarmowych aby zminimalizować ryzyko formowania się złogów. Broń jest ogólnie dostępna w naszej szerokości geograficznej to  kalafior, kapusta pekińska, marchew, sałata, ziemniaki te produkty charakteryzują się odpowiednio niskim stosunkiem molowym kwasu szczawiowego do wapnia. Dowiedziono naukowo, iż ten stosunek powinien być mniejszy od 2. Taką dietę należy także uzupełnić o racjonalną podaż produktów mlecznych takich jak jogurty naturalne czy chude i półtłuste twarogi typu klinek czy krajanka.

Na solidną uwagę zasługuje także kolejny ważny minerał, a mianowicie magnez, który tworzy dobrze rozpuszczalne kompleksy z kwasem szczawiowym zmniejszając jego zdolność do wytrącania w postaci soli oraz hamuje wzrostu kryształków szczawianów wapnia. Produkty bogate w magnez zasługujące na uwagę w naszej kuchni to cała grupa przypraw np. bazylia suszona, kminek, szałwia, estragon, majeranek, cząber, kolendra czy oregano i siemię lniane, pietruszka nać i susz.  Kolejne składniki pokarmowe to pestki dyni i nasiona słonecznika, kakao suche, czekolada deserowa, fasola czerwona, orzeszki ziemne i wiele, wiele innych przypraw i produktów. W tym artykule trudno je wymienić wszystkie.  

Nie należy pomijać  witaminy z grupy B6 które łatwo dostarczymy stosując zioła w kuchni i przyprawy jedząc orzechy pistacjowe, zarodki pszenne czy otręby pszenne.

Nie należy  zapominać o kwasie omega 3 w postaci oleju rybiego oraz właściwej suplementacji probiotycznej. Tu znaczenie mają specjalne szczepy bakterii, które wykorzystują wspomniane wcześniej szczawiany jako źródło energii powodując ich degradacje w jelitach. Bogatym źródłem bakterii probiotycznych są oczywiście produkty kiszone, których nie trzeba Państwu przedstawiać.

Nasze nerki nie koniecznie kochają nadmiar białka zwierzęcego na co należy zwrócić szczególną uwagę. Kuchnia polska raczej obfituje w ten typ produktów więc dobrze jest zapamiętać jedną zależność którą łatwo zastosować – ilość białka pochodzenia zwierzęcego nie powinna być większa na talerzu niż wielkość naszej pięści, połowa talerza to warzywa, a pozostały obszar wypełniają kaszę, ryże, makarony pełnoziarniste czy ziemniaki. Tak skomponowany talerz w porze obiadowej będzie dobrze wykorzystany przez nasz organizm.

Warto także dokonać kilku zabiegów minimalizujących ilość używanej soli w kuchni. Do przyprawiania sałatek warto stosować pieprz ziołowy i czosnek granulowany co pozwoli na ograniczenie ilości soli, gotując produkty polecam mieszankę zioła hyzopu, estragonu i tymianku to dość eteryczne zioła wzbogacające smak gotowanej potrawy co pozwoli na minimalizację soli kuchennej.

Wodę należy pić w równych porcjach nie koniecznie przed jedzeniem. Woda nie posiada wartości odżywczych więc nie może stanowić posiłku. Najpierw jemy potem pijemy. Należy pamiętać, iż w owocach i warzywach mamy zamkniętą wodę komórkowa, którą nasz organizm wykorzysta znakomicie.

Reasumując zalecenia żywieniowe:

- unikaj nadmiaru soli, zastępuj ją ziołami i unikaj dosalania potraw,

- uzupełniaj jadłospis o produkty bogate w wapń i potas

- zastosuj w kuchni zioła i przyprawy bogate w magnez

- pij wodę ale nie zapominaj o posiłkach

- ogranicz produkty mięsne na korzyść produktów roślinnych

- warto wzbogacić posiłki o produkty kiszone i suplementację probiotyczną

- kilka orzechów pistacjowych 2-3 razy w tygodniu będzie znakomitym uzupełnieniem witamin z grupy B6 i magnezu.

Zalecenia żywieniowe dotyczą osób u których nie stwierdzono chorób układu moczowego.

Twój komentarz




POKAŻ