Renata Jeruzalska
07 List

Poradnik dietetyka - Hmm śniadanie?

Codziennie Twój organizm otrzymuje miliony różnych poleceń do wykonania. Wraz z upływem lat mamy coraz większe wymagania względem życia i tym samym swojego ciała. Pragniemy być młodzi, sprawni fizycznie, mieć fajną figurę, nie chorować, itp. 

Co dajemy w zamian naszemu organizmowi? Dokonajmy krótkiej analizy poranka.

Pierwsza kwestia - sygnał obudź się!! Nasz organizm wraz z otwarciem oczu budzi się do innego funkcjonowania, przechodzi na tak zwany tryb praca „dzień” zatem potrzebuje paliwa w formie racjonalnego pożywienia.  Natomiast real jest trochę inny.Często mamy problem ze zjedzeniem śniadania.  Oczywiście nie u wszystkich - jednak jeśli nie jadasz śniadań to spróbój zmienić to.

Średnio połowa naszej populacji nie jada regularnie śniadania.

Często rano na tak zwane „dzień dobry” jest kawa z mlekiem i potem długo, długo „nic”. Pomijanie śniadania w codziennym życiu wymusza w ciągu dnia częste podjadanie przekąsek głównie słodkich. Brak śniadania to także mniej witalnej energii i raczej tendencje do wybierania spoczynkowego trybu życia. To mniej dostarczonych wartości odżywczych (marko i mikroelementów). Co za tym idzie niska sprawność umysłu – trudności z szybkim kojarzeniem, senność, zmęczenie. Rano ciężko się podnieść z łóżka i w konsekwencji nie ma czasu na zjedzenie śniadania.

Jak to zmienić:

  1. Zacznijmy od prostej metody -  zapisz na kartce swój mały cel : np:  będę jeść śniadanie przed wyjściem z domu.
  2. Umieść kartkę na widocznym miejscu we własnym domu.
  3. Przeanalizuj swój schemat poranka.  Jako on wygląda? Zapewne codziennie jest taki sam i na jedne czynności poświęcasz mniej czasu, a na inne zdecydowanie więcej. Znajdź czas na małe śniadanie. Po prostu chciej to zmienić.
  4. Opracuj przepis na śniadanie dnia poprzedniego (czyli zaplanuj je). Rano szybciej je przygotujesz. Jeśli przepis jest skomplikowany i wymaga czasu częściowo przygotuj go wieczorem.
  5. Zacznij od małych porcji i staraj się zjadać śniadanie mniej więcej o tej samej porze.
  6. Nie zaczynaj dnia od picia szklanki wody – wypełnisz żołądek płynem i nadal będzie trudno zjeść śniadanie.
  7. Usiądź przy stole w swoim ulubionym miejscu i po prostu zjedz posiłek.
  8. W zimne dni warto przygotować ciepłe śniadanie – przyjemniej będzie wyjść z domu.

Zastosuj regularnie powyższe podpowiedzi, a rano świat będzie przyjemniejszy ;-). Droga, która prowadzi do kolejnych wyzwań w ciągu dnia będzie prosta i przyjena.

Życzę powodzenia w walce ze złymi przyzwyczajeniami na dzień dobry.

Renata Jeruzalska

 

Twój komentarz




POKAŻ